biuro@englishnavigator.pl
Jak zdać maturę z angielskiego?
Jak zdać maturę z języka angielskiego

Jak zdać maturę z angielskiego?

Jak zdać maturę z języka angielskiego!

Matura jest jednym z pierwszym ważniejszych egzaminów w życiu każdego młodego człowieka. Pamiętam, jak będąc jeszcze w liceum, na słowo „matura” czułam strach i ciarki przechodziły mi po plecach. Bardzo chciałam dostać się na wymarzone studia, dlatego też zdanie matury
z angielskiego było dla mnie bardzo ważne. Dzisiaj patrząc na egzaminy maturalne z perspektywy czasu, dochodzę do wniosku, że w sumie może troszkę na wyrost się wszystkim tak bardzo przejmowałam, ale jestem
w stanie zrozumieć wasz punkt widzenia i stres jaki obecnie odczuwacie przed maturą. Biorąc pod uwagę lata doświadczeń jakie zdobyłam
w nauczaniu języka angielskiego oraz pomocy uczniom w przygotowaniu się do egzaminu maturalnego z angielskiego, chciałabym moi drodzy przyszli studenci swoich wymarzonych kierunków, powiedzieć Wam, że matura z języka angielskiego jest do zdania i podzielić się z Wami kilkoma praktycznymi radami na temat: Jak zdać maturę z języka angielskiego na dobrym poziomie i jak się do niej dobrze przygotować.

Kilka słów o egzaminie maturalnym z języka angielskiego

Na maturze podstawowej z języka angielskiego możemy uzyskać maksymalnie 50 punktów a żeby maturę zdać, musimy zdobyć co najmniej 30% czyli 15 punktów. Na początku wszelkich przygotowań do matury, warto zaznajomić się ze strukturą egzaminu i sprawdzić ile punktów możemy otrzymać za każde zadanie maturalne. Zarówno egzamin
z języka angielskiego na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym składa się ze słuchania (zadanie 1-3), czytania czyli rozumienia tekstu pisanego (zadania 4-6) oraz formy pisemnej, czyli listu, wiadomości email bądź, bardzo popularnej w ostatnim czasie formy wypowiedzi pisemnej jakimi są wpis na bloga lub post na forum. Analizując 
arkusz z maja 2019, pierwsze trzy zadania były po 5 punktów czyli razem 15, punktacja czytania wyglądała następująco: zadanie 4 – 7 punktów, zadanie 5 – 6 punktów, zadanie 6 – 7 punktów i na końcu email za 5 punktów. Tak więc, aby forma egzaminu maturalnego z angielskiego nie była dla Was zaskoczeniem, bardzo polecam zapoznać się ze strukturą testu od deski do deski. Dokładny opis egzaminu, możecie znaleźć w informatorze maturalnym wydanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Bardzo pomocne są matury z języka angielskiego z ubiegłych lat, które również możecie pobrać ze strony CKE. Nie zapominajcie również o czasie: matura podstawowa trwa 120 minut, natomiast rozszerzenie 150 minut. Rozwiązując arkusze maturalne starajcie się pilnować czasu.

Kiedy zacząć się przygotowywać do matury z języka angielskiego?

Nie odkładaj nauki na ostatnią chwilę! Tak wiem, rodzice też tak mówią, ale niestety jest w tym dużo racji. W przeciwieństwie do reguł matematycznych czy podstawiania licz do wzorów, nauka języka to proces, który trwa. Języka nie da się nauczyć w tydzień a nawet miesiąc przed maturą. Dlatego warto zacząć przygotowania już wcześniej. Ale spokojnie. Nauka nie musi być tak męcząca i żmudna jak się Wam może wydawać. Jak więc dobrze przygotować się do matury?

Słuchaj i oglądaj po angielsku jak najwięcej!

Osłuchanie się z mową angielską odgrywa kluczową rolę w nauce języka. Jedną z ważniejszych zasad nauki angielskiego, która jest niezbędna do właściwego komunikowania się (nie tylko zdania matury), jest uczenie się uszami, nie oczami. Co to znaczy? Żeby poprawnie mówić, musimy nauczyć się poprawnie słuchać. Problem polega na tym, że w szkole uczymy się oczami. Widzimy to co nauczyciel zapisuje na tablicy, czytamy reguły gramatyczne, studiujemy listy słówek, piszemy testy itd. W szkole praktycznie cały czas uczymy się oczami a prawie nigdy uszami. Dlatego musimy to nadrobić w domu, no niestety ale taka jest prawda. 
Jak to zrobić? Zacznijcie od dzisiaj!

Co oglądać podczas przygotowywania się do matury?

Dojeżdżacie do szkoły autobusem? Nie marnujcie czasu! O ile załatwicie sobie słuchawki do smartphone’a lub iPhone’a, w drodze do szkoły możecie słuchać angielskich podcastów lub oglądać filmiki po angielsku. Na platformie YouTube znajdziecie całą masę filmów wideo, które naprawdę mogą się Wam spodobać. Nie mieliście czasu na angielski w ciągu dnia? Mnóstwo zadań domowych 
i sprawdzianów z matmy, polskiego, biologii albo innych przedmiotów a na angielski nie ma już czasu? Co wtedy? No cóż, bez grymaszenia bierzecie swój telefon + słuchawki i przed zaśnięciem włączacie swój ulubiony kanał po angielsku na YouTube na dobranoc. Jeśli interesują Was różne ciekawostki, świetnym rozwiązaniem może być rewelacyjna seria krótkich filmików na kanale Ted-Ed lub dla bardziej zaawansowanych The King of Random i wiele innych – tutaj wybór należy do Was. Jeśli chodzi o kanały typowo do nauki angielskiego to jest ich również mnóstwo. Naprawdę ciekawymi kanałami, które polecam swoim uczniom są między innymi: English with Lucymmm English, filmiki English ConversationsVOA Learning English czy cała seria filmów engVid. Z językiem trzeba się osłuchać. Ale uwaga! Oglądanie filmów z polskimi napisami, nie do końca jest takie dobre. Według niektórych ekspertów, jeśli mamy problem ze zrozumieniem tekstu dobrze jest słuchać i jednocześnie widzieć pisownię wymawianych słów. Osobiście uważam, że oglądanie dla samego oglądanie nie jest dobre. Lepiej obejrzeć kilka minut, ale poświęcić troszkę więcej czasu, żeby coś zrozumieć. Słowa i zwroty, których się nauczymy, na pewno pojawią się później. Jeśli jest to film wideo na YouTube lub platformie Netflix, zawsze możecie włączyć pauzę i sprawdzić słowo bądź zwrot, którego nie rozumiecie.

Netflix po angielsku!

Jeśli korzystacie z aplikacji Netflix, bardzo polecam Wam oglądanie filmów po angielsku z ANGIELSKIMI NAPISAMI. Wiem, wiem… to trudne, ale się opłaca. Do tego celu i właściwie do każdego celu jeśli chodzi o naukę języka, polecam Wam założyć mały notatnik w którym będziecie notować nowe zwroty lub wyrażenia, których wcześniej nie znaliście. No dobrze, ale co oglądać na Netflixie? Być może będziecie się śmiać, ale osobom początkującym, które mają duże problemy z językiem angielskim polecam bardzo Świnkę Peppę po angielsku. Dla osób niewtajemniczonych, Peppa to bajka o małej śwince, którą spotykają różne przygody. W związku z tym, że bajka przeznaczona jest dla małych dzieci, wszyscy bohaterowie mówią pięknym i wyraźnym angielskim, który łatwo jest zrozumieć a w razie czego zawsze można włączyć angielskie napisy. Każdy odcinek to historyjka z życia codziennego, które w pewnym sensie przypomina nasz ludzki zwykły dzień. Jeśli jednak kreskówka o śwince Was nie przekonuje, polecam bardziej poważny serial komediowy jakim są Przyjaciele. Kto by nie słyszał o Przyjaciołach! W skrócie, serial opowiada perypetie grupki przyjaciół, których spotykają różne problemy, z którymi muszą sobie radzić. Tak naprawdę każdy film lub serial na platformie Netflix, który został nakręcony w języku angielskim jest w porządku i możecie spróbować oglądać go w oryginale. Świnka Peppa i Przyjaciele są po prostu dobre na start.

Aplikacje do nauki języków

Słyszeliście o aplikacjach do nauki języków? To świetne rozwiązanie, które można potraktować jako gry językowe. Do moich ulubionych należą Duo Lingo oraz Memrise. Z obydwu aplikacji można korzystać bezpłatnie, jednak jeśli nie przepadacie za reklamami i nie chcecie czekać na przejście do następnego poziomu, można wykupić sobie funkcję premium. Z Duo Lingo i Memrise korzystałam ucząc się języka hiszpańskiego i szczerze mówiąc, obydwie aplikacje bardzo przypadły mi do gustu. Zadanie opierają się na testach wielokrotnego wybory, dokańczaniu zdań a nawet właściwej wymowie co jest dość nowatorskim i atrakcyjnym rozwiązaniem.

No dobrze, a teraz gwóźdź programu! Skoro już wiecie jak niesamowicie ważne jest słuchanie i oswajanie się z językiem, pytanie brzmi jak się uczyć do matury, żeby egzamin zdać?

Uczcie się całych zwrotów a nie pojedynczych słówek

Po pierwsze ważne jest aby uczyć się całych zwrotów a nie pojedynczych słów z listy. Jeśli chodzi o listy słówek, wiele osób wyznaje zasadę zakuć, zdać, zapomnieć… ale, ale! O ile zasada ta była przez Was praktykowana wcześniej, pamiętajcie, że przed Wam matura! Jak więc nie zapomnieć słówek, których się nauczyliśmy? No cóż, ważne jest aby na etapie kodowania lub inaczej zapamiętywania, starać się przyswajać całe zwroty, a nie wyrwane z kontekstu słówka, których potem i tak nie będziemy mogli poskładać w sensowną całość w razie potrzeby. Uczenie się z list sprawia, że słowa szybko wylecą nam z głowy. Jak więc się uczyć? Wiem, że to wymaga więcej czasu, ale warto osadzić dane słowo w kontekście. Weźmy sobie na przykład słówko „surprised”. Jak znaleźć do niego kontekst? Polecam otworzyć, na przykład, internetowy słownik dictionary.cambridge.org i sprawdzić w jakim znaczeniu słówko „surprised” jest używane. Potem warto zrobić kilka drobnych ćwiczeń odnosząc się do własnych doświadczeń. Na przykład, na głos dokończyć zdanie: „I was very surprised when…”. No kiedy byliście bardzo zaskoczeni? Odnosząc się do swoich doświadczeń i wypowiadając całe zdania i zwroty na głos, utrwalamy słownictwo, które pozostaje w naszej pamięci o wiele dłużej.

Podsumowując to o czym wspomniałam do tej pory, aby zdać maturę z języka angielskiego należy:

1) Zapoznać się z formą egzaminu + wykonać wszystkie możliwe dostępne matury z ubiegłych lat z zegarkiem w ręku (można to rozłożyć to w czasie, żeby widzieć swoje postępy).
2) Słuchać wszystkiego co się da po angielsku codziennie chociaż 10-15 minut.
3) Korzystać z aplikacji językowych na telefon (Duo Lingo, Memrise)
4. Uczyć się całych zwrotów a nie pojedynczych słów z listy w podręczniku + zadawać sobie pytania i odpowiadać na nie na głos.

 

A co z wypowiedzią pisemną na maturze?

No dobrze, a co jeśli chodzi o pisanie po angielsku? No cóż… pisanie trzeba ćwiczyć dodatkowo. O ile na maturze podstawowej pisanie można oprzeć na schematach i naprawdę nie trzeba być piątkowym uczniem, żeby zdobyć maksymalną liczbę punków, to pisanie na maturze rozszerzonej nie jest już taką bułka z masłem jak się może wydawać. Dlatego warto się do tego dobrze przygotować. Dla ambitnych maturzystów przygotowujących się do egzaminu z angielskiego na poziomie rozszerzonym, polecam stronę ieltsliz.com. Pomimo tego, że Elizabeth jest egzaminatorem i prowadzi kursy przygotowujące do bardziej zaawansowanego egzaminu jakim jest IELTS, to na jej stronie można znaleźć całą masę praktycznych wskazówek oraz porad odnośnie pisania esejów po angielsku. Bardzo przydatne mogą okazać się porady na temat planowania eseju, lista linking words oraz przykładowe eseje jakie znajdują się na stronie Liz. Wypowiedzi pisemnej na maturze będzie poświęcony cały kolejny artykuł, ponieważ uważam, że jest to temat, który należy omówić szczegółowo – zarówno typy zadań na podstawie jak i rozszerzeniu.

To było tylko kilka praktycznych porad, które powinny ułatwić Wam przygotowanie się do egzaminu maturalnego z języka angielskiego. Na koniec odpowiedzmy sobie na nurtujące wielu z Was pytanie: Kiedy zacząć przygotowywać się do matury z angielskiego? Odpowiedź jest prosta i brzmi: Jak najszybciej! Chciałabym podkreślić, że matura z języka angielskiego to jeden z wielu egzaminów, który, o ile dobrze się przygotujecie i zastosujecie w porę do moich rad, na pewno uda Wam się zdać pozytywnie. Jednak, chciałabym Was zachęcić do uczenia się języków dla siebie, nie dla testów, ponieważ jestem na 100% przekonana, że język angielski jeszcze nie raz przyda Wam się w dorosłym życiu, pracy zawodowej, na wakacjach czy w wielu innych sytuacjach, których w tym momencie nawet sobie nie wyobrażacie. Znając język angielski możecie po prostu więcej! Więcej czytać (bo dodatkowo po angielsku), więcej oglądać, więcej poznawać, więcej mówić i ostatecznie więcej zarabiać.

Mam nadzieję, że artykuł okaże się dla Was pomocny. Jeśli macie pytania, możecie umieścić je w sekcji komentarze pod artykułem a ja postaram się na nie odpowiedzieć.

Pozdrawiam i powodzenia na maturze!

Dodaj komentarz

Close Menu